חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםעייפות כרונית

עייפות יתר מאוד שכיחה באוכלוסיה, 20% מכלל האנשים מעידים על עייפות כלומר 1 ל-5 מהאנשים סובלים מעייפות יתר. רק אצל 10% יתגלו ממצאים רפואיים שמסבירים את תחושת העייפות. ברוב המקרים כאשר אין הבחנה ברפואה מערבית לסיבת העייפות אז הרופא ימליץ לבדוק אפשרות נפשית לסיבת העייפות אך זהו נושא כללי ורחב ולאו דווקא הסיבה שמביאה לעייפות יתר.

ישנן סיבות רבות לעייפות יתר אפשר לחלק את הסיבות לכמה קטגוריות:

 • דלקות: דלקות יכולות להיות בכל רקמה ואיבר בגוף לא תמיד מלווה בכאבים,הדלקת יכולה להיות ממקור זיהומי ( INFECTION  ) ומתגובה דלקתית טבעית של הגוף ( INFLAMETION ) למשל כתוצאה ממכה הגוף יכול לפתח דלקת כהגנה וטיפול ברקמה. דלקות יכולות להיות " מוסתרות " כאשר בדיקת דם לא תגלה עליה בתאי דם לבנים ( מערכת החיסון )  ולא בערכי דלקת נוספים אך הגוף מגיב להם, וכן דלקות ברורות באיזורים שונים כאשר בדיקת דם תראה עליה בתאי דם לבנים ומדדי דלקת נוספים יכול להצביע על בעיה פנימית באיבר מסוים או ברקמה אחרת. דלקת גורמת לגוף לאבד אנרגיה רבה וחומרים רבים מגיעים לאיזור הדלקת ואף לגרום לפחות ייצור אנרגיה בתאים (משאבים רבים מופנים לטיפול בדלקת ) דבר שיכול לגרום לעייפות יתר. דלקות שכיחות שיכולות לגרום לדלקת: דלקת במפרקים, פיברומיאלגיה, דלקת בדרכי השתן, דלקות פנימיות הקשורות לאיברים שונים ושירים עמוקים, דלקות כתוצאה מתאונות ונפילות, חומציות יתר בגוף (( PH בדרך כלל מאכילה ומזון לא נכון לגוף, דלקת ממקור זיהומי, דלקות  "נסתרות" שלא מאובחנות בבדיקות דם וכדומה.
 • כאבים: כאבים יכולים להיות מכל סיבה הן ממקור דלקתי, מקור נפשי, חבלות ופציעות, שחיקה של מפרקים, מקור נוירולוגי (עצבי) ואף מקור הורמונלי, מוחי ומחלות כרוניות. כאבים גורמים לגוף לשנות מאזנים ואף ייצור של חומרים ומשנים את מאזן האנרגיה בגוף, כאבים כרוניים יכולים לגרום לבעיות רגשיות/ נפשיות וחוסר שקט פנימי כמו כן לשינה לא טובה ורציפה דבר שיביא לעייפות נפשית.
 • זיהומים: ציטומגלו וירוס (CMV ),אפשטיין בר וירוס (EBV), וירוסים וחידקים שונים כמו שפעת, סינוסיטיס אקוטי וכרוני ( ראה מאמר סינוסיטיס באתר האינטרנט ב"ריאות" )  הצטננויות חוזרות ונשנות ואף אלרגיות ואלרגנים שונים (מחוללי אלרגיה ) יכולים לגרום לעייפות כרונית או מחלת הנשיקה. כאשר הגוף אינו מתגבר על זהומים שונים מערכת החיסון עובדת חזק מאוד יחד עם ייצור חומרים שונים בגוף דבר שיכול לגרום לעייפות ולשינה לא סדירה במקרה של ציטומגלו וירוס ואפשטיין בר וירוס יכולה להיות מחלת הנשיקה שבא ישנה עייפות כרונית ותשישות גדולה וכרונית לזמן ממושך, בדיקת דם פשוטה יכולה להעיד על חשיפה לוירוסים אלה אך לאו דווקא יעידו על מחלת הנשיקה יחד עם בדיקות נוספות יהיה איבחון למחלת הנשיקה.
 • הורמונים: הורמנים יכולים לגרום לייצור מוגבר או ייצור מופחת של חומרים ואף לשנו את חילוף החומרים בגוף דבר שיביא לחוסר איזון אנרגתי בגוף ולעייפות ייתר. הורמונים מווסתים תהליכים בגוף ומשתתפים בתהליכים רבים בגוף. למשל: בעיה בבלוטת התריס שמייצרת את הורמון ה TSH (תירוקסין) שאחראי על חילוף החומרים בגוף יכול להיות בעודף או בחסר, בלוטת האדרנל מיצרת אדרנלין וקורטיזול כאשר שניהם שניהם משתתפים בתהליכים רבים בגוף, ירידה בקורטיזול מעלה אדרנלין והפוך דבר שפוגם בשעון הביולוגי של הגוף, אינסולין גורם לספיגת הסוכר בתאים כאשר הוא בחוסר יכולה להיות בעיית ספיגת סוכרים לתאים ועייפות דבר שיכול לגרום לסוכרת 1 או 2, רמת טסטוסטרון נמוכה אצל גברים יכולה לגרום לעייפות וליבידו נמוך.
 • תזונה לקויה: נושא רחב, בקליניקה אני שם דגש על תזונה נכונה וטובה יותר בצורה פרטנית ובמידת הצורך בטיפול. תזונה לקויה או לא נכונה ספציפית לאדם יכולה להביא לחוסרים ולספיגה לקויה בגוף וכן לשינויים במאזנים בגוף כמו כן לייצור ירוד של חומרים שונים בגוף דבר שיכול להביא לעייפות במהלך היום. צמחונות וטבעונות כאשר יוצרים חסרים של מינרלים וויטמינים דבר שיכול להביא לעייפות לפעמים מלווה בחוסר שקט נפשי, חלומות מרובים, ערפל מחשבתי וסימפטומים נוספים. לפי מחקרים עדכניים מהשנים האחרונות 50 גרם פעם בשבוע אכילה של בשר אדום ישמר את כל חומרי התשמורת וחומצות האמינו השונות.
 • שינה לא טובה: יש להבדיל בין כמות השינה לאיכות השינה. זמן שינה קטן יכול להביא לעייפות אך ישנם אנשים שישנים מעט אך איכות השינה טובה מאוד אז הם מרגישים ערנות במהלך היום ויש אנשים שישנים יחסית הרבה אך עדיין חשים עייפות. שינה לא רציפה יכולה להיות מדום נשימה, כאבים, דלקות, לחץ נפשי סטרס ומתח נפשי, חסרים של ויטמינים ומינרלים. בקליניקה יחד עם הטיפולים איכות השינה עולה משמעותית ויחד עם הבנת הסיבה או הסיבות לעייפות היתר הערנות עולה משמעותית.
 • חוסרים של ויטמינים ומינרלים: משתתפים בתהליכים רבים בגוף אחד החוסרים השכיחים הם12B, חומצה פולית, חוסר בברזל, חוסר במגנזיום ואף קואנזים 10 (Q10 ) דבר שיכול לגרום לאנמיה ( בדיקת מעבדה פשוטה יכולה להצביע על אנמיה ) אך יש להבדיל בין בדיקת דם שמראה את כמות החומרים הדם לבין כמות החומרים בתאים שהיא בדיקה יותר יקרה. ישנם מינרלים רבים את רובם לא בודקים בבדיקות דם רגילות בשל עלותם הרבה, לפעמים הם יכולים להיות מקור לעייפות יתר ועייפות כרונית ולסימפטומים אחרים.
 • דיכאון, חרדות ומתח נפשי: יכולה להיות סיבה לעייפות יתר אך לאו דווקא היא הגורם לעייפות, יש להבחין אם הדיכאון החרדות או המתח הנפשי המוגבר הם מקור העייפות או תוצאה של סיבות אחרות שמביאות לעייפות כרונית.
 • בעיות ראיה: לפעמים בעיות ראיה יכולות לגרום להתאמצות בשרירי הפנים ועצב הראיה לפעמים מספר העדשה משתנה בלי שאנחנו שמים לב וכן ישיבה רבה מול מסך המחשב בייחוד עם מסכים שפולטים אור כחול מהמסך יכולים לגרום לעייפות יתר. בדיקה אצל אופטומטריסט ורופא עיניים לשלול בעיות ראיה נוספות וכן ביטול האור הכחול ממסך המחשב יכולים לגרום לערנות ותחושה טובה בגוף.
 • מחלות כרוניות: מחלות רבות מאוד יכולות לגרום לעייפות יתר הן מסיבות הורמונליות, מחלות ניורולוגיות, מחלות וויסות חומרים כמו סוכרת ולחץ דם, מחלות פריון אצל נשים כגון: אנדומטריוזיס, מחזור עם דימום רב או מועט ואף כאבי מחזור פיברומיאלגיה ומחלות כרוניות מזיהומים שונים כמו: מחלת הנשיקה. מחלות לב כמו אי ספיקת לב ודופק לא סדיר יגרום לעייפות יתר ועייפות כרונית ותשישות.
 • השמנת יתר: משקל גבוה מידי יכול לגרום למאמץ גדול של הגוף,מאמץ לבבי, בעיות הורמונליות וחוסר איזון של חומרים שונים בגוף יכולים לגרום לעייפות יתר ועייפות כרונית. בקליניקה הטיפול יכלול דיקור סיני מסורתי, שינויי תזונה והרגלים, צמחי מרפא ותרגילים מנטאליים יחד עם המטופל ויכולתו להביא לשינוי והורדה במשקל.
 • תרופות: אנשים שנוטלים תרופות הן באופן קבוע והן לעיתים ובמינונים גדולים יכולות לגרום לעייפות, אם צריך ליטול תרופה כזו או אחרת הרפואה הסינית המסורתית יחד עם רפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ) יכולים לעזור רבות להקל ולהטיב עם העייפות הנלוות.
 • קרינה ושינויים אלקטרומגנטיים: נושא שנחקר בשנים האחרונות בצורה מעמיקה, למרות שכביכול לא מוצאים קשר בין קרינה אלקטרומגנטית לבין עייפות יתר ועייפות כרונית ומחלות אחרות, ישנה עליה מתמדת בתלונות על עייפות יתר. הגוף שלנו הוא מוליך חשמלי ובעל שדה חשמלי ואו שדה אלקטרומגנטי הן ברמת התא, ברמת הרקמה וברמת האיברים בגוף. חשיפה לאנטנות בסביבת הבית או מקום העבודה, ישיבת יתר בסיבת מחשבים ומסך עם אור כחול, חשיפה מוגברת לנורות ניאון ומנורות אלוגן בעיקר במשרדים ומפעלים יכולים לגרום לעייפות יתר והפרעה בתהליכים הטבעיים בגוף. בדרך כלל לוקח זמן עד שמתגלים הסימפטומים השונים יש אנשים שההשפעה מהירה יותר ואנשים שההשפעה איטית יותר. יש לשים לב לסגור את הראוטר בבית בעת שינה וכן את הנייד על מצב טיסה, לפעמים לעבור בית אם יש כבל מתח גבוה שעובר ליד הבית, לכבות אור כחול במסך המחשב, להקפיד מידי פעם ללכת יחפים בבית ועל אדמה ולהקפיד לצאת לטבע מידי פעם וכן מאכילים מסוימים שעוזרים לגוף.

בקליניקה נעשה איבחון מדויק לסיבה או הסיבות שהביאו לעייפות יתר ועייפות כרונית על ידי איבחון סיני מסורתי יחד עם אבחון ברפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ) ולאחר האיבחון מתחיל טיפול משולב של דיקור סיני מסורתי יחד עם רפואה אוריקולרית, צמחי מרפא סיניים ותוספי תזונה.

למעבר לקריאה על עייפות יתר טיפול טבעי הפרק השני לחצו כאן

למעבר לקריאה על עייפות יתר ברפואה סינית לחצו כאן

 

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל