חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםעייפות יתר טיפול טבעי

במאמר הקודם "עייפות יתר" סקרתי סיבות שיכולות להביא לעייפות יתר ועייפות כרונית. סקרתי מנגנונים עיקריים שיכולים להביא לעייפות יתר וכרונית. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים חשים ומעידים על עייפות יתר שלא היתה בעבר, ברפואה מערבית לאחר בדיקות דם רגילות לרוב לא מוצאים את מקור הבעיה ולכן רופאים רבים שולחים את המטופל לתחום הנפשי והרגשי ולאו דווקא בחקירה יסודית יותר למקור הבעיה. אמנם היא יכולה להיות נפשית על רקע דיכאון, מתח נפשי רב וחרדות אך יכול להיות שבשל סיבות אחרות נוצר המצב הנפשי והרגשי. יש לעשות הבחנות נוספות וכן לאבחן את הרקע ההיסטורי של המטופל והמשפחתי.

ברפואה מערבית הטיפול במידה ויש ממצא לסיבת העייפות היתר אז הטיפול יהיה בהתאם לסיבה למשל: כאבים ודלקות אז ינתנו תרופות נוגדי כאבים ודלקות, אם רקע נפשי ורגשי אז ינתנו תרופות נוגדות דיכאון והמלצה להתחיל טיפול פסיכולוגי וכדומה אך כאמור לרוב הסיבה לעייפות היתר לא נמצאת.

הטיפול הטבעי לעייפות יתר וכרונית אינה מחליפה טיפולים ברפואה סינית מסורתית שמתחלקת לדיקור סיני מסורתי, צמחי מרפא סיניים, טווינה ( במידת הצורך ) בשילוב רפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ).הטיפול הטבעי לעייפות כרונית מתבסס על מחקרים שנעשו על ידי  לקיחת ויטמינים ומינרלים שונים, תזונה מתקנת וטובה יותר וצמחי מרפא שחלקם סיניים כמו כן המלצות לאורח חיים בריא יותר ותמיכה נפשית/רגשית. בכל אחד מהקטגוריות השונות לטיפול טבעי חייבים לעשות דיאגנוזה מדויקת להבנת החסרים ואף העודפים בגוף שיכולים ליצור עייפות יתר וכורנית.

טיפול טבעי בעייפות יתר בעזרת ויטמינים ומינרלים ותוספי תזונה על בסיס מחקרים שהראו תוצאות חיביות:

 • קואנזים 10 ( 10Q ): משתתף בתהליכים רבים בגוף משמש כזרז של וויסות חומרים ומיצר אנרגיה בין השאר לשריר הלב.נמצא יעיל לעליה במאזן האנרגיה בגוף.
 • מגנזיום: מינרל חיוני בגוף נמצא במאוד אינזימים שפועלים בגוף, עוזר ויעיל להרפות שרירים ותעוקת חזה, יכול לשמש זרז לפעילות אנזימתית רבה בגוף, נמצא שהוא יכול לעזור להעלות עירנות אצל אנשים שמעידים שיש להם עייפות יתר וכרונית.
 • אומגה 3 וויטמין B: אומגה 3 היא חומצה שומנית שאחראית על תהליכים נוירולוגים רבים במוח וכן ויטמין B שמחולק לסוגים שונים מחקרים מראים שויטמין B בסילוב עם אומגה 3 יכולים לעזור לפעילות המוחית כמו כן ויטמין B אחראי על פעילות תקינה של מערכת העצבים ומערכת העיכול וכן לתפקוד מערכת החיסון. שניהם יכולים לעזור לעייפות יתר וכרונית.
 • אבץ: מנרל שמשתתף בפעילות אינזימתית רבה ותורם למערכת החיסון יכול לעזור לזיהומים שונים שיכולים לגרום לעייפות יתר.
 • L-קרניטין: חומצת אמינו שמשתתפת בתהליכים בתוך התא ומשתתפת בייצור אנרגיה במיטוכונדיה ( איבר בתא שאחראי על ייצור מולקולות ATP שמיצרות אנרגיה בתא ) בתאים שמשתמשים בהרבה אנרגיה כמו שריר הלב. מחקרים הראו שצריכת חומצת אמינו זו יכולה להעלות רמת אנרגיה ולהקל על עייפות יתר בדרך כלל בשילוב של מולטי ויטמין B.
 • NADH ניקוטנאמיד ריבוזיד: תוסף תזונה נגזרת של ויטמין 3B חשוב לייצור מולקולת ATP במיטוכונדריה בתא. נמצא שהוא יכול לשפר אנרגיה ולעזור לחילוף החומרים בגוף.
 • 12B, חומצה פולית, ברזל: יש להבדיל בין חסרים בבדיקת דם לבין מצב החומרים הללו בתאים במקרה וישנה אנמיה ( חוסרים בדם או בתאים ) או אצל צמחונים וטבעונים רצוי להבחן אם צריך,לקחת פעם ביום. חוסרים אלה יכולים ליצור עייפות יתר יחד עם סימפטומים נוספים. לפעמים אצל אנשים מבוגרים הספיגה שלהם פחות טובה ויש לקחת פעם ביום. אבחון מדויק ברפואה סינית מסורתית וברפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ) יגלה באיזה מינון לקחת אותם.

מזונות נוגדי חימצון וניקוי רעלנים מהגוף

מחקרים מראים שאנשים שסובלים מעייפות כרונית יש להם כמות גדולה מידי של מתכות כבדות שיוצרות רעלנות בגוף ומשפיעות על המוח ועל תהליכים מטבוליים בגוף הן לפעילות אינזימטית והן לפעילות נוירולוגית של מערכת העצבים. מחקרים רבים מראים ששתייה רבה מידי של קפאין שנמצא בקפה ובתה ( בייחוד בקפה ), צריכה מוגברת של סוכרים ופחמימות יכול לגרום לעליה ברדיקלים חופשיים וירידה בנוגדי חימצון שאמורים "לנקות" את הגוף. נמצא קשר בין מתח נפשי גבוה, חרדות ודיכאון לתפקוד לקוי של המערכות בגוף ואף המוח.

ישנם מזונות רבים שיכולים לעזור לגוף לפנות רעלנים ומזהמים שונים ולעלות את תפקוד האיברים והמוח הבחירה אילו מזונות מתאימים למטופל כדי לנקות רעלנים נעשת על ידי איבחון מדויק ברפואה סינית מסורתית וברפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ).ישנם מזונות מסוימים וישנה דיאטה מיוחדת לזמן יחסית קצר שיכולה לעזור לנקות את הגוף ולגרום לירידה משמעותית בעייפות יתר וכרונית

 • שיקים ירוקים: רצוי כשקמים בבוקר ולאו דווקא בין הארוחות להכין שייק ירוק ( רצוי להיוועץ לאחר איבחון אילו סוגי ירקות ועלים להכנת השייק ). שייקים ירוקים מכילים המון סוגים של אנטי אוקסידנטים (נוגדי חימצון), מכילים כלורופיל פעיל שהיא מולקולה שנמצאת בעלים ירוקים והיא עתירת אנרגיה ואף היא משמשת גם כאנטי אוקסידנט חזק, חומצות אמינו שמשפעלות חומרים נוספים בגוף, חומרים אנטי דלקתיים רבים וכן חומרים שעוזרים למערכת החיסון לתפקד טוב יותר.למרות ששיק ירוק הוא בריא אך לא מתאים לכל אחד ויכול לגרום לתופעות לוואי כמו גרד, נגעים בעור ולגרום לחולשה לכן חשוב להיוועץ יחד עם איבחון כדי להבין ולהתאים ספציפית למטופל. עלים ירוקים רבים מכילים חומרים אנטי אוקסידנטים ואנטי דלקתיים.תרד, פטרוזיליה ( אורגנית ), עלי "בייבי", כוסברה, מלפפון ( ללא קליפה ), קייל, אגוזים ( מעט) תפוחים וגדומה.
 • תה ירוק: שתיה של תה ירוק איכותי הוא בעל סגולות רבות ומשמש כאנטי דלקתי ואנטי אוקסידנט כאשר שותים בהתמדה בין פעם לפעמיים ביום. בסין מסתובבים על חליטת תה ירוק בתיק ושותים מימנה במהלך היום או מחדשים עם מים חמים.
 • שתית מים: עדיף מים בטמפרטורת החדר ( בסין שותים מים חמים ), הגוף שלנו זקוק למים לביצוע תהליכים רבים בגוף, ישנם אנשים ששוכחים לשתות מים במהלך היום או שותים מעט מידי. מנגנון הצמא נפגע מסיבות רבות הן פנימיות והן חיצוניות. מים מפנים ומנקים את הגוף מרעלנים על ידי שתן, צואה והזעה וכן עוזרים למערכת העיכול לעבוד טוב יותר.
 • רימון, רוזמרין, אסאי, ענבים, אבקת מורינגה: אלה הם צמחים בעלי ריכוז גבוה של אנטי אוקסידנטים ואנטי דלקתיים ובעלי יכולת להוריד חומציות ( PH ) בגוף כמו כן עוזרים למערכת החיסון.
 • ויטמין C : עוזר למערכת החיסון ואנטי אוקסידנט קיים במינון גבוה בפלפלים אדומים, פירות הדר, ירקות.
 • לימון: מוכח מחקרית שיכול להילחם בסוגי סרטן שונים, אנטי אוקסידנט ואנטי דלקתי חזק מאוד, מכיל כמות גבוהה של ויטמין C .שילוב של מיץ לימון יחד עם כף שמן זית לפני ארוחת הבוקר עוזר מאוד למערכת העיכול ולניקוי הגוף.
 • שמן אורגנו ושמן מנוקה יכולים לעזור מאוד לעייפות יתר וכרונית הן במריחה על העור והן בשתיה, בייחוד אם הרקע זיהומי או פטרייתי כמו קנדידה.
 • אור שמש: במהלך היום פחות חשופים לאור שמש, השמש משפעלת המון חומרים ומעלה מאזן אנרגתי בגוף.

המלצות לאורח חיים בריא יותר ושינוי הרגלי חיים:

 • הליכה ארבע פעמים בשבוע הכוונה לספורט קל ומווסת לא ספורט אינטנסיבי
 • מפגשים חברתיים גורמים לנו לרוב טוב
 • לא לעשן או לשתות אלכוהול וצריכת סמים ( דעות חלוקות על קנאביס רפואי )
 • לילמוד תרגילי מדיטציה והתרכזות
 • טאי צ'י או צ'י קונג, יוגה
 • תרגילים מנטאלים מיוחדים שנלמדים בקליניקה
 • הליכה יחפה בטבע או בגינה ציבורית
 • הליכה בחוף בחול הרך תוך כדי נשימות עמוקות
 • אכילה איטית ושקטה ללא טלפונים
 • כיבוי ראוטר בבית ואינטרנט במכשיר הנייד במהלך הלילה
 • כיבוי "אור כחול" במסך המחשב ומסך המכשיר הנייד
 • החלפת נורות פלורסנט הלוגן וניאון בבית, עדיף לידים.
 • שתיית מים
 • חשיפה יומית לשמש גם לזמנים קצרים

בקליניקה כל מקרה של עייפות נפשית וכרונית מתבצע עם איבחון מדויק והבנת מכלול הסימפטומים שהמטופל מציג, דיקור סיני מסורתי יחד עם רפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ), צמחי מרפא סיניים יחד עם שילוב של תזונה בנויה ספציפית למטופל מאוד יעילה ומיטיבה ואף מביאה לריפוי של העייפות הכרונית. הטיפול בקליניקה יכול להיות בין פעם לפעמיים בשבוע ותוך זמן קצת עשוי המטופל לחוש ולהרגיש הרבה יותר עירנות.

למעבר לקריאה על עייפות יתר הפרק הראשון לחצו כאן

למעבר לקריאה על עייפות יתר ברפואה סינית לחצו כאן

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל