חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםעייפות יתר ברפואה סינית

המאמרים הקודמים סקרנו את הסיבות לעייפות יתר ומאמר שני טיפול טבעי בעייפות כרונית סקרנו תוספי תזונה ושינויים בתזונה ואורח חיים בריא יותר להקל ולהיטיב עם עייפות יתר ועייפות כרונית. במאמר זה נבחן איך הרפואה הסינית  והרפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ) מתיחסות לעייפות יתר וכרונית הן בהיבט הפיסיולוגי והן בהיבט הנפשי/ רגשי בגוף.

עייפות יתר וכרונית יכולה להיות ממקור חיצוני כזיהום שתוקף את הגוף והן ממקור פנימי שמשפיעה על מאזן האנרגיה בגוף וכן להשפיעה או להיות מושפעת מרקע נפשי. הרפואה הסינית עושה הבדלה בין שני גורמים אלה ולכל אחד מהם ישנה דינמיקה שונה ודרך טיפולית שונה כדי להביא ולהשיב את האיזון לגוף

בגוף ישנם מרידיאנים והם זורם צ'י ( אנרגית החיים ) כאשר מכל סיבה נוצר חוסר באנרגיה או עודף מסוים,דינמיקה אנרגתית זו מופרת ומתחילים להיות סימפטומים שמביאים לעייפות יתר וכרונית.

מקור חיצוני זיהומי

הסינים התבוננו בטבע והשליכו על גוף האדם כחלק מהטבע כמו שיש שינויי אקלים כך הגוף מושפע ומגיב, ברפואה סינית אין נגיפים וחידקים.הסינים הבינו שלגוף ישנה מערכת הגנה טבעית שמונעת כניסה של מחוללי מחלה (QI WEI) כאשר היא נחלשת אז ישנה פלישה של גורם מחלה שמתבטא בסוגי אקלים שונים למשל חום, קור, רוח, לחות וכדומה.חולשה זו יכולה להתבטא בכך שאנשים חשים פגיעים רגשית והדבר גורם להם לחולשה כלומר מערכת ההגנה הטבעית היא גם הגנה נפשית ורגשית.כאשר חולשה זו מתבטאת בכניסה לגוף של אקלים מסוים והגוף מנסה להתנגד לחולי ולהשיב את האנרגיה הטבעית לגוף, דבר שמביא למאבק בין מערכת ההגנה הטבעית לבין אותה פלישה של אנרגיה וסוג אקלים, המאבק יכול להביא להתשה של הגוף ולעייפות וחולשה ואף לחולשה נפשית למשל: אנשים שמצטננים בקלות לפעמים חשים התרוממות רוח שהם קמים מחוזקים בבוקר ולפעמים עייפות גדולה הן גופנית והן נפשית,לפעמים יהיו כעוסים וחסרי סבלנות ולפעמים לעצבות וחוסר מוטבציה כך גם באלרגיות. הסינים הבחינו שלפעמים גורמי מחלה יכולים להיכנס מהר מאוד בגוף ולשכבות עמוקות בגוף ולפעמים להתפרץ החוצה בעונות שנה או בחולשת צ'י כמו הרפס, דבר שיכול לגרום לעייפות כרונית.איבחון מדויק בקליניקה והיסטוריה רפואית יגרום להתאמת הטיפול ספציפית למטופל יביא להטבה ואף לריפוי והשבת האנרגיה ומאזן אנרגתי טוב יותר.

מקור פנימי

עייפות יתר כרונית יכולה להיות ממקור פנימי בשל חולשה אנרגתית במרידיאנים השונים ובאיברים הפנימיים:

1. חלושת צ'י טחול: הטחול-לבלב ברפואה הסינית קשור להתמרת אנרגית המזון ולעיכול האינפורמציה ביום יום, כאשר אנרגיה זו נחלשת כתוצאה מרגשות עזים מידי או ממזון לא נכון לגוף החולשה מביאה לעיכול לא טוב והתמרה אנרגתית לא מספיקה כתוצאה מכך הגוף נחלש ומתחילים לחוש עייפות יתר וכרונית. הסינים משייכים את הרגש אובססיה לחולשת טחול לבלב למשל רצון עז לצרוך טעם מתוק וכן לתחושה של תקיעות ועייפות.

2. חולשת צ'י ריאות: הריאות ברפואה הסינית מפזרות את הצ'י בגוף ואת מערכת ההגנה הטבעית בגוף כאשר הן חלשות אין פיזור טוב של הצ'י בגוף דבר שיכול לגרום לעייפות יתר, נשימה שטחית, חיוורון ורגישות יתר שמביעה לפגיעה רגשית וכן לתחושה של חולי כמו הצטננויות חוזרות ונשנות והתשה. הסינים משייכים את הריאות לרגש של עצבות וצער, לפעמים אנשים חשים כך לאורך זמן שמלווה שעייפות יתר כרונית.

3. חסר דם: כאשר תזונה לקויה או לא נכונה, צמחונות וטבעונות, מחלה כרונית, רגשות עזים יכולים לגרום לספיגה לא טובה של חומרי המזון וכך נוצר חסר דם שבדומה לרפואה מערבית באנמיה, אך  חסר דם סיני יכול להתבטא בגוף הרבה לפני שהדבר מתבטא ברפואה מערבית בבדיקות דם. אנשים יחושו עייפות במרבית היום, שינה לא טובה, חלומות מרובים, נקודות שחורות בראיה, חיוורון וכדומה. התחושה תהיה של עייפות כרונית ורצון לישון. האיברים שנפגעים ברפואה סינית מחסר דם הם הלב והכבד. כאשר הלב נפגע יכול להיות תחושה של ריקנות ודפיקות לב מואצות והזעה בכפות ידיים והתרגשות יתר מסיטואציות שונות ותחושת פגיעות. כאשר הכבד נפגע מחסר דם התחושה תהיה חוסר מוטיבציה ורצון להישאר במיטה חובר העשיה ואף קבלת החלטות איטית או אימפולסבית, עצבנות וחוסר שקט.

4. חסר צ'י ויאנג של הכליות: הסינים רואים בכליות כבסיס האנרגתי של הגוף ( ראה מאמר יין ויאנג ב "פילוסופיה סינית"). הכליות יכולות להיפגע אנרגתית כתוצאה רגשות עזים לאורך זמן, מחלות כרוניות, עבודה מאומצת, תאונות קשות, ספורט אינטנסיבי לאורך זמן תזונה לקויה לאורך זמן וכדומה. כאשר ישנה חושלת צ'י או יאנג של הכליות תהיה עייפות יתר וכרונית חזקה ועמוקה יותר תהיה מלווה לרוב בכאבים ותחושת קור במפרקים ובגב תחתון, שתן שקוף בתחיפות ודחיפות לפעמים כאבי ראש עמומים, הרגש ששיך לכליות הוא פחד לכן היפות הכרונית תהיה מלווה לפעמים בפחדים וחרדות, חוסר תיאבון, תחושה שכל פעולה מצריכה הרבה אנרגיה, רצון לישון ביום, שינה לא מספיקה, רצון לחום גם בקיץ ועוד.

5. תקיעות צ'י: תחושה שהעייפות היתר והכרונית מלווה בתקיעות רגשית תסכול ולפעמים עצבנות וחוסר סובלנות, לפעמים תחושת רווחה במהלך היום, מחשבות לא סדירות על הרבה נושאים, תחושה שלא מבינים אותי. העייפות היתר והכרונית תהיה מלווה בעליות וירידות במהלך היום ומלווה לפי מחשבות חיוביות או שליליות על עצמי או השפעה של אנשים אחרים ופידבקים חיוביים או שליליים, אנשים יחושו אם היה לי יום טוב או פחות.לפעמים חוסר שליטה על החיים האישיים  .תקיעות צ'י יכולה להיות בפני עצמה או מלווה כחלק מחוסר איזון נוסף שקיים ברקע.

6. ליחה או לחות: הסינים מאמינים שתזונה לא נכונה או חולשה אנרגתית של האיברים הפנימיים יכולה לגרום לתחושת כבדות תנועה לקויה של הצ'י בגוף. ליחה ולחות יכולים להיום חמים או קרים דבר שיש לבצע איבחון מדויק בקליניקה. התחושה שהעייפות מלווה בבעיות עיכול ובכבדות נפשית ורגשית ואף פיסית. לפעמים תחושה של פנים וגפיים נפוחות.

7. רעלנות: תזונה לקויה, עיכול לא טוב, רגשות עזים, חוסר איזון בין האיברים הפנימיים יכולים לגרום לרעלנות בגוף סינדרום זה יתבטא בדרך כלל בכאבים במפרקים ונפיחות, נטיה לדלקות, התשה נפשית, חום סיסטמי, תחושת חום בגוף ועוד.הגוף והנפש מתעייפים ואנשים יחושו שעם כל הסערה שהגוף והנפש חווים אין פתרון והגוף הפיסי לא מאוזן. יש שמשייכים רעלנות ברפואה הסינית לעודף חומציות בגוף ( ראה מאמר PH חומציות/בסיסיות בגוף ב "תזונה סינית" באתר האינטרנט ).

רפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן )

רפואה אוריקולרית התפתחה בצרפת על ידי רופאים קונבנצינאלים כשהבסיס לרפואת אוזן הוא בסין מתוך הרפואה הסינית נקראת אוריקולותרפיה.כאשר ישנה עייפות יתר כרונית ברפואה אוריקולרית היא על ידי הבנה פיסיולוגית ורגשית ועל ידי אבחון שנעשה על ידי מישוש, התבוננות, פילטרים מיוחדים של צבעים ותשאול רק אז אפשר להבין את שורש הבעיה הגופנית כאשר היא יכולה להיות נוירולוגית ( עיצבית ), הורמונלית, רגשית, מחלה כרונית אחרת שגורמת לעייפות יתר, חסמים פיסיולוגים נוספים כגון: חסרים של ויטמינים ומינרלים, דלקות, צלקות, ניתוחים, מקור נפשי וחוסר איזון אלקטרומגנטי של הגוף. לאחר איבחון מדויק בכלים נוספים ברפואה אוריקולרית הטיפול יתבצע על ידי דיקור האוזן, מגנטים, צבעים, לייזר רך רפואי, מחטי זהב או כסף.

בקליניקה אני משתמש בכל הכלים הטיפוליים ביחד רפואה סינית מסורתית, דיקור סיני מסורתי ורפואה אוריקולרית לפעמים שילוב בין השיטות טיפול השונות ולפעמים בחירה בכלי טיפולי אחד.אפשר לחוש מהר שהמאזן האנרגתי משתנה ויחד עם ערנות שגדלה.

 

למעבר לקריאה על עייפות יתר הפרק הראשון לחצו כאן

למעבר לקריאה על עייפות יתר טיפול טבעי לחצו כאן

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל