חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםחרדות

חרדות והתקפי חרדה מאופיינות בקוצר נשימה והזעות קרות, בדרך כלל,דפיקות לב מואצות, מתח רב בשרירים, מתח נפשי, קושי בבליעה, יובש בפה, הזעות בידיים, רצון לבכות או לצעוק, חום ואודם בפלג גוף עליון.

חרדה יכולה להיות בכל זמן ביום ובלילה מתוך שינה ובערות בצורה אקראית, לפעמים עם סימפטומים מקדימים ולפעמים בזמן קצר הן משתלטות על האדם. חרדה היא פחד לא מוסבר ממשהו שקשה לשים דגש מהו רוב האנשים כשהם מפחדים, הם יודעים ממה הם מפחדים והם מגדירים את המצב בו הם מרגישים פחד. למשל: פחד מחושך, פחד מחיות, וכדומה. חרדה יכולה להיות חד פעמית ויכולה לחזור הדחיפות ותכיפות משתנים.

ברפואה מערבית, אבחון של חרדה נעשה על ידי פסיכולוג, פסיכיאטר ואף רופא משפחה שבדרך כלל ממליץ על מתן תרופות נגד דיכאון מקבוצת SSRI. תרופות אלה מעלות את רמת הסרוטונין כגון: ציפרלקס, פריזמה, פרוזק, לוסטראל ורסיטל. קבוצת תרופות נוספת נקראת SNRI תרופות אלה מעכבות פירוק סרוטונין ונוראדרנלין במוח כגון :מירו, טופרניל ,אנאפריל וכדומה. הסרוטונין הוא נוירוטרנסמיטור (חומר שנמצא בצמתים עצביים וגורם להולכה בין העצבים) במוח שגורם לעליה במצב רוח, אימפולסיביות ותחושה של הקלה רגשית יחד עם דופמין ונוראדרנלין. כמו כן, נמצא קשר לרמת ריכוז,הקשבה ולמידה.

הרפואה הסינית מאבחנת חרדות מכמה גורמים שמשויכים לאיברים הפנימיים בגוף. כל איבר מייצג היבט פיסי והיבט נפשי רגשי ורוחני למשל:

  • לב – קשור לשמחה ולהתרוממות רוח והתחושה הנלוות היא הרצון לצחוק. כמו כן, היכולת שלנו לראות את הנולד וליצור את האווירה בכל הגוף בהיבט פיסי, נפשי ורוחני.
  • טחול – לבלב- קשור לאובססיביות ותמיכה מהסובבים אותנו ומעצמנו, התחושה היא שאנחנו מקובלים בחברה והיכולת שלנו להכיל את האחר לקבל ולתת. היכולת שלנו לחשוב בהיגיון מכל הידע שיש לנו מהסביבה והיכולת שלנו לעכל בצורה נכונה את הידע שמתקבל.
  • ריאות – דאגנות יתר ומחשבות יתר, היכולת שלנו להפריד את עצמנו מהסביבה להבחין בין עיקר לתפל, היכולת להגן על עצמנו מהסביבה ולא להיפגע בקלות מהסובבים אותנו. התחושה היא הרצון לבכות.
  • כליות – פחד ומסתורין, הרצון הבסיסי לחיות, חוזק מנטאלי והיכולת שלנו להיות מעוגנים פיסית, רגשית, נפשית ורוחנית למציאות בא אנו חיים. הפוטנציאל הגלום בנו והרצון להוציא אותו ולגלות אותו. התחושה היא של שקט עמוק אך גם התכנסות לתוך עצמנו ולהיסגר בתוכנו בקשר לסביבה.
  • כבד – כיס מרה-כעס, היכולת שלנו להיות בתנועה ולקבל החלטות. היכולת שלנו לתכנן דברים ולהוציא אותם לפועל. התחושה היא לצעוק ולהשתחרר. היכולת שלנו לאגור מידע מהסביבה ולהוציא אותו מאיתנו. היכולת להיות בתנועה רגשית ולא להיתקע מבחינה רגשית. בדרך כלל, מאופיין שבמהלך היום נחוש עליות וירידות רגשיות ונפשיות.

כל איבר יכול להיות בחוסר אנרגיה או בעודף אנרגיה (צ'י), כאשר האנרגיה יכולה להשתנות במהלך היום ואיתה המצב רוח שלנו. כאשר ישנו חוסר אנרגיה, נחוש בדרך כלל עייפות ,חולשה ורצון לישון, התכנסות לתוך עצמנו,עצבות וחוסר שקט פנימי. כאשר יש עודף בדרך כלל נחוש איפראקטיביות,חוסר סבלנות,רצון לצאת ולהיות בתנועה,כעס ותסכול,וחוסר שקט פנימי 

אבחון ברפואה הסינית מאופיין על ידי התבוננות, בדיקת לשון. כמו כן, היא מצביעה על מצב האיברים הפנימיים וההשלכות הרגשיות/נפשיות שלנו ועל העבר שלנו. בנוסף לכך,בדיקת דופק של איכות וכמות (בדופק אפשר לראות את המצב האותנטי של המטופל ואת עברו והדינמיקה האנרגטית שהביאה אותו למצב מסוים). כאשר מבצעים דיאגנוזה, הרצון הוא להתחקות אחר מקור הבעיה ולמה נוצרו הסימפטומים השונים שהביאו את האדם לחרדות ולהתקפי חרדות.

דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, טווינה ותרגילים מנטאליים שאני מלמד כחלק מהטיפול ו"שיעורי בית" כתרגול יום יומי מביאים את המטופח להתיישבות רגשית והרגעה כללית של תחושות נלוות והרגשת ביטחון שמלווה ברוגע ושלווה. בזמן קצר ורצון כנה ואמיתי של המטופל לעבור יחד תהליך טיפולי עמוק מביאים לתוצאות מעולות בזמן קצר וחשים יציבות רגשית שמתחזקת מטיפול לטיפול. התוצאה היא שאיכות החיים שלנו עולה,שמחת החיים והיכולת שלנו לבוא לידי ביטוי בצורה חלקה וטובה.

כשלמדתי בסין במשך שנתיים לאחר לימודי בארץ, חוויתי רפואה סינית אינטגרטיבית שלמשבת ידע מערבי ואינה שוללת מתן תרופות מערביות כאשר חזרתי לארץ ועבדתי בשיתוף פעולה עם רופאים מערביים. אומנם, הראיה היא שונה לגבי האדם אך האסטרטגיה הטיפולים דומה, אך הכלים הטיפוליים שונים. לכן, בקליניקה הרצון להפחית מינונים של תרופות מערביות ולפי הצורך ובהתייעצות ושיתוף עם רופא המשפחה, אפשר להוריד ועם המשך הטיפול להפסיק לגמרי תרופות מערביות לדיכאון, שבדרך כלל ניתנות לאנשים שיש להם חרדות והתקפי חרדה כל אחד מסיבותיו. בדרך כלל, ככל שהתהליך הטיפולי נמשך והאדם חש הקלה גדולה, אפשר להוריד מינונים של תרופות נוגדי דיכאון בהתייעצות עם רופא המשפחה. בזמן קצר, אפשר לראות ולחוש בשינוי חיובי מאוד החרדות דרך הרפואה הסינית.

מניסיוני הקליני, ישנן סיבות שונות להופעת חרדות והתקפי חרדה אם מחוסר ואם מעודף הגוף והנפש, מאותתים לנו שמשהו שאנחנו עושים בחיינו הוא בפער גדול מידי בין מה שאנחנו רוצים ובין המציאות וככל שהפער גדול הביטחון העצמי והתמיכה הרגשית האישית ומהסובבים אותנו יורדת כמו שהאדמה רועדת ונשמטת מרגלנו, כך מבחינה נפשית אנחנו מרגישים בהלה ופחד לא מוסבר שמלווה במתח נפשי גדול, שמביא לתופעות פיסיולוגיות כמו: קוצר נשימה, עייפות ,חולשה ,דפיקות לב מואצות והצעת ידיים. בדרך כלל ,בפלג גוף עליון ובעיות עיכול, כל התופעות והקשר למצב הרגשי שלנו יכולות להשתנות מהר יחסית ובלנות ביחד ביטחון ואדמה חדשה בחיינו תוך כדי הנסיבות המשתנות של החיים.

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל