חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםחמשת האלמנטים

הרפואה הסינית נשענת על פילוסופיה אשר רואה את היקום דרך חמש סוגי תנועות שהן תבניות כלליות שמייצגות אפיונים שונים בטבע ובאדם למשל: סוגי אקלים,טעמים,צבעים,מקום,רוחות השמים ואף סוגי אדם שונים. חמשת האלמנטים מאופיינים בדינמיקות תנועה בין האלמנטים השונים וכך היווצרות של תופעה שונה למשל ערבוב שונה של צבעים יצור צבע אחר מעצם הערבוב עצמו של צבים שונים. חמשת האלמנטים כפי שמאפיינים היבטים שונים של הטבע כך הם מבוטאים באדם מאופיו השונה דרך אפיון של המחלה והסימפטומים השונים שמתבטאים אצל האדם. הסינים בטאו את תופעות הטבע דרך חמישה פאזות/ אלמנטים והם: אלמנט העץ,אלמנט האש,אלמנט האדמה,אלמנט המתכת ואלמנט המים.

  • אלמנט העץ – הסינים מתארים את הפאזה הזאת כעץ יבש שעליו נושבת הרוח ולאו דווקא עץ חי. הכוונה היא שפאזה זו היא בסיס להצלחה שמאפשרת פריצה לכל הכיוונים אך הבסיס העץ הינו איתן ומורגש. פאזה זו מייצגת את הגנרל הצבאי שרואה כל משימה ומפרק את הבעיה לאופציה ומרכיב משימה מעשית ואפשרית. פאזה זו קשורה לאיברים הכבד וכיס המרה כפי שכל הדם מגיע ומנוקה בכבד ולאחר מכן מגיע ללב ולכל הגוף כך הכבד שולט על התנועה של הצ'י בגוף כיס המרה משתתף בתהליך העיכול ומאכסן את מיצי המרה שמיוצרים בכבד. פאזה זו מבטאת את היכולת שלנו לעשות דברים והיכולת שלנו לקום בבוקר לעשיה ואילו כיס המרה מבטא את היכולת שלנו להחליט החלטות ולבצע אותן. פאזת העץ קשורה לרגש כעס ותסכול(כעס מתפרץ לכל הכיוונים ותסכול תוקע את תנועת הצ'י בגוף ובנפש),לצבע טורקיז כאשר הכבד קשור לצבע כחול כהה וכיס המרה לצבע ירוק/ צהוב,טעם חמוץ,כיוון מזרח תחילת זריחת השמש.
  • אלמנט האש – האש מייצגת את הקיסר כשם שהאש מאחדת סביבה כך היא יכולה לשרוף. הקיסר מקבל את הרשמים מהסביבה ונותן את אופי והאווירה בממלכה כולה. בגוף האדם הדם שמגיע מכל הרקמות מגיע ללב ולב דוחף את הדם לכל הגוף בחזרה,הסינים אומרים שהדם נצבע באדום בלב. פאזת האש מיוצגת באיברים לב ומעי דק,מבחינה רגשית הלב מבטא שמחה כאשר האדם עושה את מה שנכון לו והרצון החופשי שלו במסגרת החברתית המעי הדק קשור לנוזלים ולעיכול נכון יותר של הרשמים מהסביבה ובעצם עוזר ללב לוויסות טוב יותר של ההחלטות הנכונות. הקיסר אינו יכול לקבל החלטות נכונות ללא יועצים שונים לכן לפאזת האש קשורים עוד שני איברים מעטפת הלב (הכוונה לשר הכי קרוב לקיסר שמגן עליו מרשמים שליליים) והמחמם המשולש שהוא השליח שנמצא בכל הממלכה משול לוויסות החומרים בגוף. פאזת האש קשורה לרגש שמחה,להפרדת טעמים במזון כשם "שטעם החיים" חשוב כשלעצמו,צבע אדום,טעם מר,כיוון דרום(הצד המואר והחם שיא זריחת השמש).
  • אלמנט האדמה – האדמה תומכת ומכילה את כל האנרגיה הזמינה כדי שכל בעלי החיים והצמחים ניזון מימנה "אימא אדמה" ברפואה הסינית האדמה הינה המרכז שדרכו הכל נובע ועובר. האדמה מייצגת את מערכת העיכול כאשר אנו אוכלים ומפיקים אנרגיה זמינה לפעולות הגוף והאנרגיה שאין בה צורך עוברת למטה למעיים עד שיוצאת מחוץ לגוף כלומר מערכת העיכול מבררת בין טהור לעכור בגוף האדם האיברים שמיוצגים על ידי פאזת האדמה הינם הטחול-לבלב וקיבה כשאנו אוכלים אוכל נכון לנו הקיבה מקבלת את האוכל מפרקת את המזון והלבלב מפריש אנזימי עיכול בתחילת התריסריון וכך מתחיל תהליך עיכול המזון. הסינים מאמינים שתהליך העיכול מתחיל הרבה לפני התהליך עצמו כאשר אנו מריחים רואים וטועמים את המזון. האדמה יכולה להיות יבשה ממים או לחה וספוגה במים,אדמה בוצית,לכן הרגש שקשור לפאזת האדמה היא אובססיביות כאשר האדם חש אובססיביות לגבי משהו הוא אינו מפריד בין טהור לעכור כמו כן היכולת שלנו לעכל רשמים ממהלך היום ועיבוד המידע שאנו קולטים,צבע כתום,טעם מתוק,כיוון מרכז השמש שמאירה במהלך היום מהבוקר עד הערב.
  • אלמנט המתכת – המתכת קשורה ליכולת שלנו להפריד בין מה שנחוץ ונכון לנו ובין מה שפחות בין טפל לעיקר. המתכת מיוצגת על ידי הריאות והמעי הגס כשם שהריאות מקבלות אוויר מבחוץ ומשתמשות בחמצן שנקשר לדם ומגיע לכל קצוות הגוף ופולטות פחמן דו חמצני כלומר הן מפרידות בין הפנים לחוץ וכך גם המעי הגס מפריד בין טפל לעיקר והוא אחראי להוצאת צואה כפסולת מהגוף. הריאות קשורות לגבולות בין האני לבין הסביבה והאנשים שסביבי למשל אנשים שנפגעים בקלות,הרגש שמיוצג על ידי הריאות הינו מחשבות יתר וצער כלומר פרידה או הפרדה ביני לבין בני אדם אחרים,חוסר פירוד יכול ליצור מחשבות יתר שחוזרות על עצמן ואי פתירת בעיה שמציקה לנו. צבע לבן (בסין צבע לבן קשור לצער),טעם מתכתי חריף(נגיעת מתכת בלשון), כיוון מערב תחילת שקיעת השמש.
  • אלמנט המים – המים נותנים נפח ומאפשרים את כל התהליכים בגוף ונותנים חיים אותם תהליכים קורים בסביבה מימית כשם שהמים שקטים ועמוקים וישנם זרמי מים בעומק הים ושם ישנם צורות חיים מסתוריות כך המים מיצגים את המסתורי והחשוך את הכוח שמאפשר את החיים עצמם. פאזת המים מייצגת את הכליות ושלפוחית השתן. הכליות מסננות את הנוזלים בגוף ומפרידים את הנוזלים מהדם ומחברים שוב את הדם והנוזלים ביחד ומוציאים את הפסולת דרך שלפוחית השתן. הרגש שהמים מיצגים הינו הפחד זהו רגש עמוק שקשור להישרדות שלנו כמו המים גם הוא רגש עמוק שיכול לעזור לנו אך יכול לשתק ולמנוע מאיתנו לצאת קדימה,הפחד לצאת מהמסתורין ואי הודאות ולפרוץ קדימה,צבע שחור,טעם מלוח,כיוון צפון שמיצג קור,היעלמות השמש והחושך עד זריחת השמש מחדש ותחילת פאזת העץ.

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל