חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםדלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית הינה מחלה שפוגעת במפרקי הגוף לרוב בצורה סימטרית אך מתבטאת יותר במפרקי ידיים ורגליים אך גם במפרקי הכתפיים, ברכיים, קרסוליים ומפרק האגן. היא בשכיחות רבה יותר בנשים מאשר בגברים לרוב פוגעת באנשים מגיל 40 ומעלה אך גם אצל ילדים בערך 1% מהאוכלוסייה נפגע ממחלה זו. אצל ילדים המחלה נקראת: juvenile arthritis.

דלקת מפרקים שגרונית מאופיינת באדמומיות במפרקים,כאבים עזים שבדרך כלל מתגברים בלילה ובמנוחה ,מפרקים נפוחים, נוקשות של המפרקים, ואף במצבים כרונית יכולים ליצור עיוות פיסיולוגי של המפרק עצמו. במקרים רבים רקמות נוספות נפגעות בעיקר עיניים, כלי דם ולב, מערכת העיכול, יובש בריריות פה ועיניים, כאבי גב כתוצאה מלחץ על העצבים וחוט השדרה מהדלקת עצמה.

גורם המחלה אינו ידוע אך בבדיקות דם אפשר לראות מדדי דלקת גבוהים ומשקע דם גבוה וכן לבדוק אנטיגנים ספציפיים ( הגוף מיצר חלבונים להלחם בגורם המחלה ) כמו כן בדיקה גופנית עם סימפטומים שכיחים במפרקים. בבדיקת דם כאשר מגלים אנטיגן שנקרא: CCP-ANTI בדרך כלל יראה על דלקת מפרקים שגרונית חריפה יותר והטיפול יהיה אגרסיבי יותר. יחד עם זאת לא גילו את גורם המחלה שמביא את הגוף ליצור תהליך דלקתי במפרקים.

אבחון דלקת מפרקים שגרונית על ידי רופא נעשה עם 7 קריטריונים רפואיים קיימים :

 • נוקשות אחרי מנוחה בעיקר נוקשות בבוקר
 • לפחות 3 מפרקים שנפגעו
 • מעורבות של מפרקי הידיים והרגליים
 • מפרקים סימטריים נפוחים וכואבים
 • גורם אנטיגני המצביע על נוכחות הדלקת
 • קשרית ראומטורידית
 • שינויים במפרקים על ידי צילום רנטגן

הטיפול ברפואה מערבית כולל כמה שלבים כאשר בשלב הראשון רוצים להקל מידית על המטופל על ידי כדורים נוגדי דלקת ומשככי כאבים שאינם סטרואידים אך במקרים חריפים נותנים כדורים נוגדי דלקת סטרואידים.

בשלב השני נותנים תרופות אשר מקלות בצורה מערכתית על הסימפטומים השונים, בשנים האחרונות פיתחו תרופות ביולוגיות אשר מפחיתות את עוצמת הסימפטומים השונים ומדכאות את מערכת החיסון, וכן הזרקות של סטרואידים לתוך המפרקים. במקביל מטפלים בפיזיותרפיה על ידי תרגילים לשמירת גמישות המפרקים והורדת הנפיחות והכאבים.

ברפואה סינית ישנם כמה סיבות ומחוללי מחלה אשר גורמים לדלקת מפרקים שגרונית:

 • לחות קרה או לחות חמה: לחות ברפואה הסינית היא כמו ביצה, איזור לח שגורם לכבדות ועייפות ולתנועה איטית. הסינים התבוננו בטבע והשליכו על גוף האדם, הסינים מאמינים שלחות תוקעת את הצ'י ( אנרגית הגוף ) בייחוד באיזורי המפרקים כי שם ישנה בעית תנועה ולחות יכולה להצטבר האיזורים אלה, כתוצאה מתקיעות בזרימת הצ'י נוצר חום אשר גורם לאודם, נפיחות, כאב וחום באיזור המפרקים. לחות תתבטא באבחון על ידי לקיחת דופק סיני ועל ידי איבחון הלשון. במקרים רבים אפשר להבחין בכך.
 • חולשת צ'י: במקרים רבים אפשר להבחין בעייפות חזקה של האנרגיה בגוף דבר שיכול לגרום לחסרים בגוף ובבוא העת ליצירת "חום סיני", הכוונה שחום עולה למעלה ומתפשט לצדדים ולאו דווקא לחום טמפרטורה. הסינים זיהו שחום יכול להצטבר במפרקי הידיים והראש אך גם באצבעות הרגליים. יש לאבחן דינמיקה זו על ידי איבחון סיני מדויק הכולל שאלות נוספות וסימפטומים נוספים שהמטופל מציג.
 • תקיעות דם: מושג מהרפואה הסינית המציג חוסר תנועה עמוק ומשמעותי, הסינים זיהו קשר בין דם לצ'י כאשר דם יוצר עוגן לצ'י והצ'י מניע את הדם. כאשר נוצר תקיעות דם בדרך כלל במצבים כרוניים אז יכול להיווצר דינמיקה שמשפיעה על המפרקים ויווצר כמו "פקק" שיביא להופעת חום ודלקת.י ש לאבחן זאת על ידי לשון, דופק סיני וסימפטומים נוספים המאפיינים תקיעות דם.
 • תזונה לקויה: הסינים מאמינים וכיום ישנם צידודים רבים לכך שתזונה משפיע בצורה ישירה על הופעתן של מחלות שונות, תזונה לקויה לאורך הרבה שנים יכולה לגרום למחלות רבות ולהופעתם של סימפטומים רבים. דלקת מפרקים שגרונית יכולה להיווצר ולהופיע כתוצאה של תזונה לקויה ולא טובה והופעת סימפטומים של דלקת וכאבים.
 • רגשי/ נפשי: הסינים רואים את גוף האדם כמערכת אחת שמחולקת שני מערכות שמקושרות אחת לשנייה אחת היא פיזיולוגית והשנייה היא רגשית, הסינים מאמינים שרגשות עזים מידי יכולים לאורך זמן ליצור סימפטומים פיזיים וגם להיפך סימפטומים פיזיולוגיים יכולים להשפיע על הרגשות והנפש. רגשות עזים פוגעים בגוף הפיסי ויכולים לגרום להופעת סימפטומים שונים ומחלה כאשר הבסיס הוא רגשי ולאו דווקא פיזיולוגי להופעת המחלה. כחלק מהטיפול נוגעים גם בנפש והיכולת של הגוף להחלים ממחלה ולהבין את הדינמיקה הרגשית/ נפשית. כיום ברפואה מערבית יחד עם מחקרים רבים רואים קשרים שלא מובנים בין סימפטומים ומחלות לבין המצב הרגשי בגוף האדם.

בקליניקה יחד עם אבחון סיני מדויק והבנת הדינמיקה שהביאה להתפרצות הדלקת מפרקים שגרונית והסימפטומים השונים יחד עם המצב הרגשי/ נפשי של המטופל מתחיל הטיפול. בקליניקה הטיפול מתבצע על ידי דיקור סיני מסורתי, רפואה אוריקולרית ( רפואת אוזן ) יחד עם צמחי מרפא סיניים וטווינה וכן תרגילים מיוחדים להפחתת כאבים ומירה על גמישות המפרקים ותזונה סינית פרטנית למטופל אפשר לראות הטבה משמעותית מבחינת הכאבים, נוקשות המפרקים, הנפיחות וכן שקט נפשי גדול יותר.

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל