חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםבשר בתזונה הסינית וברפואה סינית

התזונה הסינית כוללת בתוכה אכילת בשר הסינים בכל ארוחה כוללים בשר או מנה בשרית' אך בכמות קטנה מאוד של בשר בכל מנה יחסית למערב. הסינים מחשיבים מנה בשרית ועוף כחלק מהתפריט היומי שלהם' אך ככלל כמות הבשר הינה קטנה מאוד יחסית למנה עצמה שברובה יש בה ירקות. אם הסינים אוכלים מנה שרובה ככולה בשר, אז שאר המנות יהיו צמחוניות וכך הסינים שומרים על איזון בין כמות הבשר לירקות באותה המנה או במנות נוספות.

בגופנו מצויים אנזימי עיכול לפירוק בשר, אך יחד עם זאת המעיים שלנו שונים במקצת משאר החיות משום שהם ארוכים. לכן, הם מתאימים יותר לפירוק מזון מהצומח ואכן חיות שהן אוכלות מהצומח המעיים שלהם ארוכות ואילו חיות שאוכלות מהחי המעיים שלהם קצרות כדי לפרק כמה שיותר מהר את הבשר ולא להעמיס על מערכת העיכול. מערכת העיכול שלנו בנויה בצורה שונה היא ארוכה יחסית לחיות אוכלות בשר, אך יחד עם זאת בשר חיוני לנו כדי משום שמחלבונים מהחי הגוף מפיק חומצות אמינו (אבני היסוד לבניית חלבונים) החיוניות לו.

יחד עם זאת, בשל אורכם של המעיים, בגופנו בשר קשה מאוד לעיכול. במחקרים רבים שנעשו בשיתוף משרד הבריאות העולמי, נמצא שאכילת 50 גרם של בשר אדום פעם בשבוע תספיק לתצרוכת חומרי התשמורת, שהגוף זקוק ולא יהיו חוסרים כגון: ברזל, 12B וחוסר דם (אנמיה). התזונה הסינית שומרת על איזון בין אכילת בשר ועוף לבין יחס המזון מהצומח בכל ארוחה. כלל 20%/ 80% נשמר, כלומר 20% אכילת בשר שבועית וכ-80% אכילת מזון מהצומח תשמור שלא יהיו חוסרים בגופנו. הסינים אוכלים בשר אדום ועוף כחלק מהתפריט היומי משתי סיבות:

  1. בשר נחשב חם מחזק יין (אנרגיה עמוקה שקשורה לכליות) ומחזק דם כשם שברפואה מערבית ישנם חומצות אמינו שרק ממזון מהחי אנחנו יכולים לקבלם והם מהותיים לתפקוד תקין של הגוף ברפואה סינית. הבשר הינו מזון שמחזק אנרגיה מהותית ועמוקה ומשפיעה גם על הנפש. עוף נחשב חם ויאנג (היבט נוסף של האנרגיה שקשורה לכליות והיא האנרגיה שמפעילה אותנו), אמנם הסינים יעדיפו לאכול יותר בשר אדום ובתקופות מסוימות לאכול עוף בשל תכונותיו האנרגטיות, אך יש להיזהר מאכילת יתר של בשר עוף כי הוא יכול ליבש את הגוף.
  2. ההיסטוריה הסינית מלווה בתקופות רעב שהיו ממלחמות, משברים פוליטיים, סיבות כלכליות, בצורות וממשפחות שירדו מנכסיהן. כל אלו צרובים מאוד בתודעה הסינית ולכן אכילת בשר היא הישרדותית ומראה על שפע ומעמד חברתי גבוה. כיום, כל סיני יכול לאכול לפחות פעם ביום בשר או עוף דבר שמראה על חוזקה של המדינה מול תקופות קשות שבעת המודרנית הייתה עם הפלישה היפנית לסין ומלחמת העולם השנייה וכן גם עליית הקומוניזם בשם, שבשל תכנון כלכלי לקוי סין שקעה לתקופת רעב קשה, "אורז לכל סיני". זו הייתה המטרה עד שהושגה במלואה בשנות השבעים.

 

הבשר בייחוד בשר אדום הוא חומצי (ראה מאמר חומציות/בסיסיות בגופנו),תעשית הבשר כדי להגדיל את נפח החיה מזריקים ונותנים לה מזון עתיר הורמונים וחומרים שונים וכן הבשר עצמו עובר עיבוד לפי כל המחקרים העדכניים ביותר אכילת יתר של בשר יכולות לגרום לעליה בלחץ דם,טרשת עורקים,קשר לסוכרת 2 ,ואף קשר לסרטן מעי גס בעיקר מבשר מעובד כמו נקניקיות ונקניקים שיש בהם הרבה ניטרטים (מולקולות שמעכבות עיפוש של הבשר וגורמים לבשר מעובד להיראות בצבע ורדרד),בעיות בכלי דם כליליים בלב.

כל הסיכונים למחלות שונות הם ממחקרים של שירות הבריאות העולמי ושל משרד הבריאות האמריקאי. אך, יחד עם זאת, אכילת כמויות קטנות של בשר במהלך השבוע חיוניות לגוף כדי לא ליצור חוסרים לכן התזונה הסינית יש בה איזון חשוב שנשמר בכל ארוחה. אמנם, הסינים אוכלים שלוש פעמים ביום בשר ועוף אך כמות הבשר השבועית שקולה בערך למנת שניצלים יומית במערב.

צמחונות היא אסכולת תזונה טובה וחשובה משיקולים אידאולוגיים של צער בעלי חיים ומשיקולים בריאותיים. אך, יחד עם זאת הרבה אנשים מתחילים בצמחונות וטבעונות מסיבות אופנה בלי ידע מקדים כדי לא ליצור חוסרים בגוף. לכן, חשוב מאוד לפני התחלת צמחונות לצבור ידע רב בנושא משום ששילובי מזון מהצומח חשובים כדי ליצור מזון מאוזן שישמור על הגוף מחוסרים שונים בייחוד אנמיה מחוסר ברזל ו-12B. ברפואה הסינית, כשיש חוסרים פיסיים בגוף ישנה השפעה ישירה נפשית משום שהגוף והנפש הם היבטים שונים שלנו. עייפות פיסית ונפשית, חולשה, ערפול מחשבתי, יגיעות, עצבות, קוצר נשימה, עצבנות ,חוסר סבלנות וסובלנות הן חלק מהשפעת החוסרים הפיסיים והשפעה נפשית שלהם. לאורך זמן, לרוב האנשים צמחונות תיצור חוסרים על אף התחושות הטובות שיהיו בעיקר בהתחלה.

חשוב לאכול בשר אך בכמויות קטנות בהרבה מהכמויות שאוכלים במערב אפשר לשנות הרגלים ולאכול 20% בשר ככמות שבועית מסך כל המזון הנצרך במהלך השבוע.

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל