חייגו עכשיו :  054-649-4270

חניה חינם בשפע

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקםאסכולות שונות בתזונה

במאמר הקודם, סקרנו את עקרונות התזונה הסינית. עקרונות פשוטים וקלים לביצוע בכל מקום ובכל סביבה לפעמים עקרונות אלו מצריכים שינוים קלים באורח החיים והתאמה אישית לסביבתו ולאורח חיו האינדיבידואלים של האדם.

התזונה הסינית המסורתית ותזונה בכלל חייבת להיות קלה ופשוטה. אם מכל סיבה אנשים משקיעים מחשבה רבה מה לאכול או חשים שאחרי איסורים לאכילה לגבי מזונות מסוימים אין מה לאכול, אז ישנה בעיה בתהליך ויכול להיות שהתזונה אינה מתאימה לאורח החיים וכן לפעמים חייבים לשנות הרגלים מסוימים וחשיבה לגבי מה אנחנו אוכלים. כמו כן, לפעמים מטפלים צמודים מידי לספרים ולידע שלהם ומפספסים את האדם היושב מולם. קלות בהכנת האוכל וגיוון גדול יותר, תשומת לב מה קונים בסופר וידע מקדים ימנעו תסכול וקושי בהבנת המזון והתזונה בכלל. לכן, חשוב מאוד להיצמד לשיטה תזונה אחת שמאפשרת להישאר בה לאורך זמן רק וליצור הנאה בהכנת האוכל. עדיף להכין כל יום את האוכל, משום שהוא הכי טרי ומלא באנרגיה. אך, מכל סיבה שהיא נעוצה באורח החיים ובהרגלי התזונה, זה לא אפשרי אפשר להכין מזון לכמה ימים. אך, יכול להיות שלא תרצו לאכול את אותו המזון כל יום דבר שיוצר שעמום שמביא לרצון לחזור להרגלים הישנים ו"לנשנש" אוכל ללא צורך ושבירה של הכללים והעקרונות.

ישנם באופן כללי 4 אסכולות בתזונה שלפעמים הן סותרות אחת את השנייה. חלקן קלות לביצוע יום יומי וחלקן מצריכות ידע רב לגבי המזון חומרי הגלם והשילובים השונים שלהם. רצוי לבחור שיטה אחת ולהיצמד אליה לזמן רב ולשנות הרגלי תזונה ולא רק בגלל שקראנו עליה והיא באופנה, אך ביצועה ביום יום קשה ומצריכה מאמץ רב ושינוי גדול מידי של הרגלים בזמן קצר כדי לעמוד בה. כמו כן, אם תזונה מסוימת לאורך זמן יוצרת חוסרים בגופנו כמו:12B, ברזל, ירידה במינרלים וויטמינים ויוצרת חולשה ועייפות, אז כנראה צריך יותר ידע לבצע אותה או שהיא לא מתאימה לנו.

  1. תזונה נטורופתית: תזונה שהתפתחה מידע במערב מבוסס על מחקרים על ידי פירוק המזון למרכיביו הכימיים והבנת פירוקו לחומרי התשמורת בגופנו וכן שילובי מזון מסוימים שגורמים לספיגה טובה יותר בגוף. תזונה טובה ואיכותית אך נעדרת חלוקה אנרגטית של המזון שנכנס לגוף ומצבו הרגשי של המטופל. למשל: נענע- שאנחנו שותים או אוכלים היא קרירה ואנו חשים קרירות שאנחנו שותים או אוכלים אותה, קינמון-שאנחנו שותים או אוכלים הוא חמים ויוצר חמימות בגוף, כשאנחנו אוכלים או שותים. כשאין התייחסות אנרגטית לכל מזון אנחנו יכולים לתת מזונות לא נכונים לאדם מסוים שסובל מחום ולפעמים חוסר שקט פנימי מול אדם שקר לו והוא מכונס בעצמו וחש עייפות וחולשה. תזונה זו סותרת את התזונה הסינית בנקודות רבות אך היא טובה כל עוד אין איסורים רבים לאכילה.
  2. תזונה צמחונית ואו טבעונית: תזונה שבה לא אוכלים בשר ועוף מבוססת על מזון מהצומח בלבד .ההבדל בין טבעונות לצמחונות בכל הוא שבטבעונות מוציאים מהתפריט את כל המזון שמופק מבעלי חיים כגון: ביצים,חלב ומוצריו וכדומה. יתרונות האסכולה היא שמרגישים וחשים קלות וניקיון של הגוף בזמן קצר וכן צער בעלי חיים בתעשיית הבשר הביצים והחלב. אסכולה זו מאוד אופנתית מסיבות אידאולוגיות ומסיבות בריאותיות ומצריכה ידע רב של שילובי מזון. לאורך זמן, תזונה צמחונית יוצרת חוסרים רבים בגוף כגון: 12B וברזל וחוסר דם (אנמיה), אם מעל סיבה שהיא תזונה מסוימת יוצרת חוסרים, אז כנראה היא לא נכונה לאדם או שאין לו מספיק ידע כדי למלא את החוסרים. תזונה מאוזנת לא צריכה ליצור חוסרים בגוף ואין צורך לקחת תוספי תזונה כדי להשלים אותם. התזונה הסינית היא בשרנית, אך אכילת בשר בכמויות קטנות מאוד בכל ארוחה אינה יוצרת חוסרים משום שמערכת העיכול שלנו מותאמת לאכילת בשר בכמויות קטנות למרות אורכה.
  3. תזונה לפי סוג דם: תזונה חדשה מאוד התפרסמה מספר שמבוסס מחקרית שכל אדם סוג דם A,B,AB,O ולכל סוג דם מותאמת תזונה שונה. כשמסתכלים יותר לעומק ולתזונות השונות בספר, נראה על פניו שהיא דומה מאוד לתזונה נטורופתית. דיי קשה לטעמי להתאים את התזונה לאורח החיים לסביבה ולהרגלי האדם. עקרונותיה דומים מאוד לנטורופתיה. אנשים שאוכלים לפי עקרונותיה מצביעים על הטבה בסימפטומים אך לאורך זמן זונחים את עקרונותיה .
  4. תזונה מקרוביוטיקה: מקרו: גדול, ביוטיקה: חיים. תזונה מאוד עמוקה בפילוסופיה ובידע שלה, האדם הוא חלק ממערכת גדולה יותר של העולם ושל היקום. הוא מושפע מהם ולכן יש לו פוטנציאל לגדילה ולהתפתחות עם ידע לפעול לפי עקרונות רוחניים. המזון שאנו אוכלים מלבד היותו, מזין אותנו פיסי ומייצב אותנו נפשית. יש לו חלק רוחני שקשור להשפעות רחבות על האדם. תזונה מורכבת מאוד שמאחוריה פילוסופיה עמוקה ורחבה. תזונה זו מפותחת מאוד ביפן ובהודו היא דומה מאוד בהתייחסות האנרגטית של המזון והאוכל לאדם לתזונה סינית מסורתית ,להתפתחות החוסר איזון בגוף וחזרה לאיזון על ידי תזונה ומניעת התפרצות של מחלות באדם. ישנם ספרים מתורגמים לעברית.
  5. תזונה סינית מסורתית: בשני המאמרים הקודמים, כתבתי על עקרונותיה והדרך הקלה שאפשר לבצע אותה בלי שינויים גדולים מאוד בהרגלי התזונה והיא מותאמת אישית לכל מטופל להחזרת האיזון מחדש ולמנוע התפרצות של מחלות. התזונה הסינית מתאפיינת בדגש גדול על המאזן האנרגטי של המטופל והדינמיקה שמביאה לחוסר איזון. על ידי התאמה אישית היא יכולה להחזיר את האיזון ולהשקיט את האדם יחד עם דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים וטווינה (דומה לפיזיותרפיה סינית) אפשר לפתור בעיות פיסיות ונפשיות לרפא מחלות ולהקל על הסימפטומים. היא קלה ופשוטה לביצוע ומתייחסת לגיל המטופל, מין, עונות השנה והמחלה או החוסר איזון שקיים. כמו כן, במאמר השני אפשר לקרוא על עקרונותיה.

אוכל לא מבושל (RAW FOOD): אכילת אוכל לא מבושל. אין מדובר באכילת בשר אלא אכילת מזון צמחוני לא מבושל. תזונה שדומה לטבעונות, אך יותר בסיסית. ההיגיון שעומד מאחורי תזונה זו, היא שאבותינו אכלו אוכל לא מבושל ומערכות הגוף שלנו מותאמות למזון זה ובכך ישנה יכולת גדולה יותר של הגוף למצות באופן מלא את המזון כפי שהוא בטבע. תזונה קשה שמצריכה ידע רב מאוד ושילובים של מזון לשמירה תקינה על הגוף.

חשוב לזכור, שתזונה חייבת להיות קלה לביצוע ולהתאימה לאורח חיו של האדם וכן בעלת גיוון גדול ופשטות בהכנת האוכל. אם התזונה לאחר זמן שיכול להימשך כמה חודשים מביאה את האדם לחוסרים פיסיולוגיים של וויטמינים ומינרליים, 12B, ברזל, חוסר דם ושינוי בלחץ הדם, כנראה שיש לשנות אותה וכן מצריך ידע רב בחלקם כדי לבצעם. רק בתזונה הסינית ובמקרוביוטיקה ישנה התייחסות אנרגטית למטופל והתייחסות חשובה למין לגיל ולעונות השנה וכמתאימים אותה אישית רואים שינויים חיוביים מאוד ולתופעות לוואי תהיה ירידה במשקל ולאו דווקא כמטרה עיקרית.

כל אסכולה בתזונה מצריכה ידע מעמיק. לפעמים, תזונה אחת סותרת את השנייה, אך אם בחרתם באחת מן האסכולות השונות. תמשיכו איתה בלי ליצור חוסרים בגוף ואם היא מסובכת מידי או קשה מידי ולא מותאמת לאורח החיים שלכם, אז אין טעם להמשיך איתה, כי מצב כזה יתסכל ולא תוכלו להתמיד בה. כמו כן, כל תזונה מצריכה שינוי הרגלים חלקם גדולים מאוד וחלקם קטנים אך יעילים. התזונה הסינית קלה ונוחה מאוד לביצוע ובהדרכה נכונה יוצרת הנאה וגיוון גדול שרוב המטופלים לא חשבו עליהם קודם.

אל תעבירו יום נוסף עם תחושת כאב או חוסר נוחות!

הרגישו בנוח ליצור איתי קשר בכל דילמה ושאלה הנוגעת למצבכם הבריאותי
עוד בנושא

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל